[Firma] Załóż firmę online, czyli jak nie stracić życia w urzędach

Wszyscy doskonale wiemy, w jak bardzo zbiurokratyzowanym kraju żyjemy. I jak bardzo jesteśmy spóźnieni w kwestii informatyzacji usług na linii obywatel – państwo. Powoli jednak coś się w tej kwestii zmienia. Jeśli chcemy założyć własną firmę to możemy to zrobić zupełnie za darmo, w jeden dzień i za pośrednictwem internetu.

Mało kto z nas ma certyfikowany podpis elektroniczny, więc pozostaje nam wyrobienie profilu zaufanego ePUAP. W tym celu wchodzimy na stronę ePUAP, zakładamy konto i składamy wniosek o utworzenie profilu zaufanego. Potem składamy 1 wizytę w jednym z urzędów z listy tzw. Punktów Potwierdzających, potwierdzamy nasz profil (po prostu podajemy dowód osobisty do weryfikacji) i już możemy korzystać z wielu usług elektronicznych (np. ceidg.gov.pl (ewidencja działalności gospodarczej), pfr.mf.gov.pl (portal podatkowy), pue.zus.pl (platforma usług elektronicznych ZUS)).

Na stronie ceidg.gov.pl możemy w ciągu kilkunastu minut wypełnić wniosek CEIDG-1, podpisać go naszym profilem zaufanym ePUAP i już po jego zatwierdzeniu możemy rozpocząć prowadzenie działalności. Prawda że proste? W podobny sposób możemy składać deklaracje ZUS-DRA, VAT-7, VAT-7K oraz VAT-7D (za pośrednictwem e-Deklaracji), jedynie początkową deklarację o tym, że chcemy być VATowcem (VAT-R) musimy złożyć w urzędzie skarbowym osobiście lub listem poleconym.

 

O Autorze 

    Znajdź mnie:
  • facebook

Odpowiedz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.